High Commissioner's Profile High Commissioner's Profile

High Commissioner's Profile

Ambassador Profile

H.E. Mr. Masakui Rungsung
High Commissioner

Mr. Masakui Rungsung is a career Diplomat who joined the Indian Foreign Service in 2001 after obtaining a Masters in English Language from Delhi University.  Before joining the Indian Foreign Service, he served in Reserve Bank of India from 1999 to 2001.

After joining the Indian Foreign Service Mr. Rungsung served as Third Secretary/Second Secretary at the Indian Embassy in Jakarta, Indonesia, from May 2003 to June 2006, followed by a stint as Under Secretary (UN Division) from June 2006 to Aug.2009 at the Ministry of External Affairs, New Delhi.  Later, he moved to Consulate General of India in Johannesburg and served as Consul from Aug 2009 to Sept 2011.  This was followed by a tenure as First Secretary/Counsellor in Dhaka, Bangladesh from Oct. 2011 to October 2014.  He served as Director in the External Publicity Division of the  Ministry of External Affairs, New Delhi from October 2014 to April 2016.  Before his transfer to Jamaica, he served as Ambassador of India to Zimbabwe from May 2016 until 5th Nov. 2020

He is married to Ms Zingcharwon and they have two sons aged 19 and 15 years.

His hobbies include Golf, Badminton, Tennis and Tracking.